Niedoczynność tarczycy a problemy jelitowe


Tarczyca ze względu na ogrom procesów, w jakich bierze udział – jest też ważnym ogniwem w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Aktywność biologiczna hormonów tarczycy (Ft4, Ft3) może odpowiadać za takie objawy jak zgaga, niestrawność, IBS, wzdęcia, gazy itp. Po krótce omówimy wspomniane procesy poniżej.

Głównym problemem w przypadku dolegliwości żołądkowo – jelitowych jest niedoczynność tarczycy. Związana jest ona z niewłaściwym wydzielaniem hormonów przez gruczoł tarczowy, skutkując obniżonym ich stężeniem we krwi. Oprócz tego notuje się oczywiście podwyższony poziom TSH.

Bardzo liczne rozmieszczenie receptorów dla hormonów tarczycy powoduje, że mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach, między innymi w procesie trawienia.

Pierwszym omawianym objawem jest zgaga/niestrawność. Są one powiązane z inną chorobą dieto-zależną, jaką jest refluks żołądkowo-przełykowy. Więcej na jego temat możecie usłyszeć w materiale tutaj. Zgaga i niestrawność są przypadłościami wynikającymi z niedoboru soku żołądkowego, bądź jego składnika – kwasu solnego. Oprócz tego dużo do powiedzenia ma pH soku żołądkowego. Proces sekrecji soku żołądkowego jest zależny od stężenia innego hormonu – gastryny. Wydzielanie gastryny jest zależne od stężenie hormonów tarczycy – im mniejsza ilość Ft4 i Ft3, tym mniejsze wydzielanie gastryny. Skutkuje to mniejszą ilością soku żołądkowego, powodując zjawisko dyspepsji czynnościowej. Stąd też przy spożywaniu różnych grup produktów, możesz odczuwać wspomniane wyżej objawy. Rozwiązaniem w tym wypadku jest odpowiednie stosowanie leków przepisanych od lekarza, czy też skorzystanie z pomocy specjalisty – dietetyka.

Drugą powszechną przypadłością są wzdęcia. Wynikają one pośrednio z niestrawności, gdzie w wyniku niedokończonego procesu trawienia białek z pożywienia, większe agregaty niedotrawionego białka trafiają do jelit. Tam ulegają one procesom gnilnym zainicjowanym przez bakterie jelitowe. Tutaj wymienić można m.in. Clostridium i Proteobacteria. Bakterie te wykorzystując dostarczoną im pożywkę, wydzielają metabolity gazowe, powodujące zwiększenie ciśnienia w przewodzie pokarmowym. Skutkuje to oczywiście w.w. wzdęciami.

Trzecią najpopularniejszą przypadłością wynikającą z niedoczynności  tarczycy są nadmierne gazy jelitowe. Można powiedzieć, że wszystkie wymienione tutaj objawy biorą swoją przyczynę od nieprawidłowej funkcji trawiennej na wysokości żołądka. Wzdęcia i gazy jelitowe są praktycznie nieodłącznym elementem niedoczynności tarczycy. Metabolity wydzielone przez bakterie gnilne muszą znaleźć swoje ujście, najczęściej dzieje się to przez odbyt w postaci gazów jelitowych.

Zaparcia są bardzo istotnym elementem zaburzeń związanych z niedoczynnością gruczołu tarczowego. Poprzez obniżone stężenie hormonów tarczycy, możesz cierpieć na stłumioną motorykę przewodu pokarmowego. Idąc tą ścieżką, można powiedzieć, że zaparcia są elementem pośredniczącym w przebiegu wzdęć i gazów jelitowych.

Nie każda jednak osoba musi cierpieć stricte na zaparcia w przebiegu niedoczynności tarczycy. Faktem jest, że większość osób będzie odczuwała raczej objawy wynikające z zaparć stolca. Jednak nieprawidłowa motoryka jelit może także wpływać na niewłaściwą komunikację przez nerw błędny X. Z tej właśnie przyczyny, osoby z niedoczynnością tarczycy lub zapaleniem autoimmunologicznym Hashimoto, mogą cierpieć na objawy związane z zespołem jelita drażliwego. IBS (irritable bowel syndrome) wcale nie musi oznaczać zaparć. IBS występuje także w formie biegunkowej i mieszanej! Ta właściwość sprawia, że osoby cierpiące z powodu niedoczynności, mogą zauważać objawy związane nie tylko z zaparciami, ale także biegunkami, czy też formą mieszaną.

Odnosząc się do powyższych wiadomości, należy niewątpliwie zgłosić się do specjalistów, tj. lekarza gastrologa/gastroenterologa i specjalisty w zakresie żywienia – dietetyka. Zaburzenia te mogą okazać się dużym wyzwaniem dla danej osoby, stąd uważam że asysta specjalisty może być w tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem 😉.

Literatura:

  1. https://www.hindawi.com/journals/grp/2009/529802/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20351569/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699000/