Ból zębów a fizjoterapia


Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu w szczęce lub w jej okolicy? Może to najczęściej dotyczyć momentów żucia, ziewania lub nawet prostych ruchów otwierania ust. Czy odczuwasz kliknięcie, gdy otwierasz i zamykasz usta, albo nie jesteś w stanie otworzyć ust tak daleko, jak zwykle? Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, możesz mieć do czynienia z tak zwaną chorobą skroniowo-żuchwową (TMD).  Myśląc o bólu zęba w pierwszej chwili myślmy o dentyście lub ortodoncie. Jednakże teraz i fizjoterapeuci dołączyli do specjalistów zajmującymi się problemami  stomatologicznymi.

Co to jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy jest najczęściej używanym stawem w organizmie podczas codziennych czynności. Za każdym razem, gdy mówimy, żujemy czy ziewamy wykorzystujemy ten staw, średnio nawet 2000 razy w ciągu dnia. Jest to staw diartrodowy, który łączy kość skroniową z kością żuchwy, z dyskiem włóknisto- chrzęstnym pomiędzy tymi strukturami, a także innymi więzadłami mocującymi i zamkniętymi torebkami stawowymi. W skrócie jest to staw maziowy i jest uważany za przedłużenie kręgosłupa ze względu na jego połączenie z kręgosłupem szyjnym przez czaszkę.

Ten staw ma doskonałe właściwości naprawcze w przypadku zużycia, któremu to połączenie podlega na co dzień. Oczywiście ma to sens! Stale poruszamy ustami, dlatego staw musi być otoczony mocną tkanką łączną! Drugą kluczową cechą tego złącza jest dysk, który dzieli to połączenie na górne i dolne wnęki . W rezultacie w każdej z tych jam wystąpią różne ruchy stawowe, które muszą współpracować ze sobą, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie jamy ustnej. 

Problemy stawu skroniowo-żuchwowego.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) to termin zbiorczy, co oznacza, że ​​może mieć wiele przyczyn. TMD był pierwotnie leczony przez dentystów interwencjami, takimi jak usztywnianie szczęki i zastosowanie leków w szerokiej postaci. Jednakże na ratunek przyszła do pacjentów ręka fizjoterapeuty, który w dużo łagodniejszy sposób potrafi poradzić sobie z tymi problemami. Najczęstsze problemy stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się poprzez:

 • Ból
 • Ograniczony zakres otwierania ust
 • Odgłosy strzelających stawów
 • Bóle głowy
 • Dyskomfort / ból szyi
 • Bóle uszu
 • Szum w uszach
 • Trudności z połykaniem
 • Kruszenie zębów
 • Osłabienie zębów

Powyższe objawy najczęściej wynikają z:

 • Mikro-urazów
 • Powtarzających się nadużyć
 • Zmian zwyrodnieniowych stawu
 • Chronicznego stresu
 • Nawyki zaciskania, zgrzytania
 • Bruksizm
 • Bóle kręgosłupa szyjnego

Model bio-psychospołeczny jest niezbędny przy ocenie i leczeniu pacjentów dla każdego lekarza. Oprócz upośledzenia ruchu lub czystego udziału układu mięśniowo-szkieletowego w objawach klinicznych, aspekty psychologiczne i społeczne może odgrywać dużą rolę w obrazie klinicznym danej osoby. W szczególności problemy, takie jak chroniczny stres i słaba jakość snu, są powiązane z różnymi etiologiami bólu.

Fizjoterapeuci oceniając i rozszyfrowując opcje leczenia tego schorzenia, zawsze biorą pod uwagę czynniki takie jak:

– Miogenny : jest to związane z objawami pochodzącymi z mięśni wokół stawu skroniowo-żuchwowego. Zwykle wiąże się ze stresem, niepokojem, zaciskaniem zębów lub bruksizmem. Często jest to obustronne, jeśli jest to pierwotne zaburzenie.

– Artrogeniczne : jest to związane z objawami pochodzącymi z samego stawu . Przykłady obejmują zapalenie stawów, hipo / hipermobilność lub ból stawów z ruchami szczęki.

– Przemieszczenie dysku z redukcją : Dzieje się tak, gdy dysk wewnątrz stawu nieprawidłowo wysunie się z przestrzeni, powodując wrażenie „kliknięcia” podczas otwierania i zamykania ust .

– Przemieszczenie dysku bez redukcji : Dzieje się tak, gdy występuje blokada w otwieraniu i prowadzi do ograniczeń w możliwości otwierania pyska, co ktoś może nazwać „blokowaniem” szczęki .

– Zajęcie kręgosłupa szyjnego : W szczególności pacjenci odczuwają ból w górnej części kręgosłupa szyjnego, oprócz bólu głowy .

Pisząc bardzo skrótowo, ale mam nadzieję, że z lekcją dla nas wszystkich, kontrola stanu naszych zębów nie musi ograniczać się tylko do wizyt stomatologicznych. Warto jest sięgnąć po rade doświadczonego fizjo, który określi jakiego rodzaju jest ból szczęki, staw skroniowo-żuchwowy czy sama migrena. Często po zdjęciu aparatu z zębów mięsnie w okolicach stawów nie są w stanie pracować tak wydolnie, co niesie ze sobą stany bólowe i ogólny dyskomfort. Nie musisz się na to godzić 😉. Rozluźnienie kręgosłupa poprzez masaż, terapia manualna stawów skroniowo-żuchwowych może zażegnać Twój problem. Indywidulanie dobrane ćwiczenia i dyscyplina to lklucz do sukcesu i pozbycia się bólu. Daj sobie pomóc i idź do fizjo! 😊